Nápověda

Filozofie Skyfoto

Základní myšlenka je jednoduchá a předpokládám všem fotografům jasná. Máme nějaké klienty a fotografujeme zakázky. Skyfoto by mělo pomáhat s organizací času a zakázek. Každá zakázka se skládá několika kroků ( focení, tisk, schůzky, postprodukce, předání, ...). Tyto kroky (ještě nemám přesný název) jsou vlastně naše úkoly, zaberou nám nějaký čas a někde probíhají a něco k nim potřebujeme.
Místa a nástroje jsem nazval zdroje. Může jít o fotografické lokace, ale i o ateliér, kancelář, kavárnu nebo půjčovnu či tiskárnu.

Při návrhu jsem snažil hlavně o dobré plánování jednotlivých kroků, hlídání termínů zakázek a trochu výpočet nákladů. Vše funguje v prohlížeči a mělo by dobře a přehledně fungovat i v mobilním telefonu.

Vývoj a nové funkce

Skyfoto je stále ve vývoji. Toto je zatím jen betaverze. V plánu toho mám mnohem více. Je potřeba zapracovat na designu a mnoha vylepšeních. Chystám stránku, kde bude seznam připravovaných funkcí a také návrhy a nápady od fotografů.

Zakázky

Na stránce zakázky je přehled všech aktuálních zakázek. U každé zakázky je seznam kroků. Můžeme kroky editovat, přidávat a označovat za splněné.

Přidání zakázky

Na stránce zakázek nahoře je tlačítko "+ přidat". Každá nová zakázky by měla mít nějaký název, termín a svého klienta.
Políčko klient se automaticky doplňuje z vaší databáze klientů. Pokud zadáte nové jméno, klient se automaticky vytvoří.
Při vytváření zakázky již můžete předem naplánovat jednotlivé kroky. Stačí vyplnit potřebný čas a zdroj. Zdroje se také doplňuje z databáze, ale automaticky se nová nevytvoří. Proto si nejdříve vytvořte seznam zdrojů.

Kroky zakázky

Každá zakázka má své kroky ( přijímám tipy na lepší název ). Asi základní nejjednodušší postup zakázky je: konzultace, focení, postprodukce, tisk, předání. Kroků můžete mít libovolné množství, mohou se i opakovat stejné atd. Kroky jsou vlastně jednotlivé úkoly podobné těm z klasických todo aplikací. Na Skyfoto jsem se zaměřil na to, že kroky mají svou lokalitu a vyžadují nějaký čas. Při prvotní zadávání kroku je tedy nutné vybrat typ, potřebný čas a zdroj. Termín, kdy se krok provede můžeme vyplnit okamžitě, nebo snadno a elegantně v plánování v kalendáři nebo na hlavní stránce. Dobré je vědět, že ke každé zakázce můžete mít více stejných typů kroků. Třeba více focení nebo typicky více částí postprodukce. Já třeba nezvládnu upravovat fotografie 6 hodin v kuse, tak si na to založím 2x postprodukci a udělám to nadvakrát.

Zdroje

Zdrojem může být ateliér, půjčovna, tiskárna atd. Místo nebo nástroj, který nám pomáhá udělat jednotlivé kroky zakázky. Povinné políčko je vlastně jen název. Pokud chcete sledovat náklady na zakázku, tak je dobré vyplnit i náklady. Ty jsou hodinové a fixní. Např.:
Založím si zdroj "Ateliér na Vinohradech". Jako fixní cenu si napíšu 50,- Kč protože tolik mě stojí doprava do ateliéru. Jako hodinovou cenu si napíšu hodinový nájem v ateliéru. Do fixní ceny si mohu započítat třeba chlebíčky, které zakoupím nebo cokoli dalšího.

Mohu si založit zdroj park Stromovka, kde fixní cena bude opět cena na dopravu a hodinová bude 0,-
Jako zdroj je dobré si založit veškerá místa, kde na zakázce pracujete. Třeba:
Doma, kde upravujete fotografie
Kancelář, kde upravujete nebo tisknete
Tiskárnu, kde tisknete fotografie ( i když je třeba jen na internetu)
Půjčovnu, kde si půjčujete techniku
Vizážistku - teoreticky si můžete založit jako zdroj i svou vizážistku
Kavárnu, kde máte schůzku s klientem
...
Můžete využívat Skyfoto bez zdrojů. Je to funkce, která pomáhá to mít přehled a počítat náklady.

Kalendář

Kalendář je základní nástroj pro plánování jednotlivých kroků. V horní části stránky jsou jednotlivé kroky, které ještě nemají stanoven přesný termín. Přesunutím modrého políčka myší do kalendáře přiřadíte kroku přesný termín. Aplikace se jen zeptá na hodinu. Tím se krok naplánuje a uloží do kalendáře. Snadné a elegantní. Podobně můžete plánovat i na hlavní stránce Skyfoto, kde není celý kalendář, ale jednotlivé dny.
Jednotlivé kroky, které již máte v kalendáři můžete navíc přesouvat v rámci dnů. (Zatím mi zlobí vizuální zobrazení akce při přesunu, ale i tak to funguje.)
V kalendáři se mohou zobrazovat i události z vašeho osobního kalendáře, který máte u Apple nebo Google. Stačí v profilu zadat adresu sdíleného kalendáře ve formátu ical. Je tam kolonka pro dva kalendáře. Já mám třeba jeden osobní a druhý rodinný.
S kalendářem se dobře pracuje také na hlavní stránce. Tam můžete kroky vlevo elegantně myší přesunovat do denního kalendáře a správnou pozicí nastavit i přesnou hodinu.

Provozovatel: Michal Šviga - MD fotoHaus s.r.o. | michal@sviga.cz | Nápověda | Chyby a náměty